Select language: en pl

  Tytuł Wynalazczyni 2011 przyznany dr Iwonie Skręt z Instytutu Nafty i Gazu

  16 grudnia 2011
  Wynalazczynią 2011 ogłoszono dr Iwonę Skręt z Instytutu Nafty i Gazu w Krakowie (INiG), współautorkę ponad 100 patentów, m.in. dotyczących dodatków do paliw. Konkurs organizowany był w hołdzie Marii Skłodowskiej-Curie.

  Organizatorami 4. edycji konkursu dla wynalazczych kobiet jest Federacja Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT, Stowarzyszenie Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów, Urząd Patentowy RP oraz "Przegląd Techniczny".

  Zwyciężczyni, dr inż. Iwona Skręt, jest zastępcą dyrektora ds. technologii nafty w INiG. Specjalizuje się m.in. w opracowywaniu dodatków do benzyn i olejów napędowych. "Nagroda nie została przyznana za jeden konkretny wynalazek, ale za dużą liczbę wdrożeń, wynalazków i rozwiązań naukowych w firmach, a także za dobrą współpracę z przemysłem" - wyjaśniła w rozmowie z dziennikarzami Ewa Mańkiewicz-Cudny - prezes FSNT NOT oraz redaktor naczelna "Przeglądu Technicznego".

  Dr Skręt jest współautorką ponad 100 patentów i w ostatnich latach otrzymała wraz z zespołem z INiG ok. 150 nagród i wyróżnień, m.in. na wystawach wynalazków - powiedziała w rozmowie z PAP Maria Ciechanowska, dyrektor INIG, która w imieniu zwyciężczyni odbierała nagrodę. Jak wyjaśniła, paliwa z opracowanymi przez Iwonę Skręt dodatkami są wdrożone do produkcji i można je kupować na stacjach benzynowych w całej Polsce.

  "Zależy nam na tym, aby nauka nie była uprawiana tylko dla samej nauki, co też jest bardzo piękne, ale również by znajdowała zastosowanie i podnosiła poziom cywilizacyjny naszego kraju" - podkreśliła Ewa Mańkiewicz-Cudny.
   
  Konkurs miał charakter plebiscytu. Sylwetki pań o dużym dorobku wynalazczym w dziedzinie techniki publikowano w tym roku w "Przeglądzie Technicznym". Spośród prezentowanych badaczek czytelnicy magazynu wybrali finalistki. Tytuł Wynalazczyni 2011 i wyróżnienia w konkursie przyznała kapituła, w skład której weszli m.in. organizatorzy konkursu.

  I edycja konkursu odbyła się w 1997 r., kiedy mijała 130. rocznica urodzin Marii Skłodowskiej-Curie. Wtedy ogłoszono pierwszą edycję plebiscytu dla pań, których pasją życia jest robienie wynalazków. Celem Konkursu było uhonorowanie noblistki i – przy tej okazji – przedstawienie w mediach wkładu współczesnych polskich kobiet w rozwój techniki. Konkurs odbywał się średnio co 5 lat, rozstrzygnięcie 4. jego edycji przyspieszono z okazji obchodów Roku Marii Skłodowskiej-Curie.

  Dr Skręt, oprócz tytułu Wynalazczyni 2011, otrzyma Złoty Medal Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (WIPO).

  Źródło informacji: PAP