Select language: en pl

Nauki techniczne

Laboratorium Jądrowych Technik Diagnostycznych IChTJ koordynatorem projektu regionalnego IAEA

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (IAEA) powierzyła Instytutowi Chemii i Techniki Jądrowej, na lata 2018-2021, koordynację projektu regionalnego RER1020 Developing Radiotracer Techniques and Nuclear Control Systems for the Protection and Sustainable Management of Natural Resources and Ecosystems.

Więcej…

Centrum Akceleratorowe IChTJ najszerzej wykorzystywaną polską infrastrukturą badawczą przez jednostki z całego świata

W roku 2010 Instytut Chemii i Techniki Jądrowej,  za zgodą rządu RP, został mianowany na Collaborating Centre Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej. W wyniku  modernizacji Centrum, m.in. zakończeniu budowy nowego akceleratora liniowego nominacja ta po wnikliwej ocenie komisji eksperckiej MAEA została przedłużona na lata 2016-2020.

Więcej…

Jubileusz 65-lecia Instytutu Ciężkiej Syntezy Organicznej „Blachownia”

23 listopada 2017 r.w Instytucie Ciężkiej Syntezy Organicznej „Blachownia” miały miejsce uroczyste obchody 65-lecia istnienia ICSO „Blachownia”. Uroczystą akademię uświetniło swoją obecnością blisko 100 osób, a gratulacjom i życzeniom dalszych, owocnych lat działalności Instytutu, nie było końca.

Więcej…

100 gigabitów na sekundę z Hamburga do Świerka

Narodowe Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) podpisało umowę ramową o współpracy ze spółką European XFEL GmbH będącą właścicielem ulokowanego w Hamburgu europejskiego lasera na swobodnych elektronach. Umowa ustala warunki i ramy prawne udziału NCBJ w eksploatacji i badaniach prowadzonych z wykorzystaniem tego najpotężniejszego na świecie urządzenia do badania materii, układów chemicznych i biologicznych przy pomocy ultrakrótkich impulsów rentgenowskich.

Więcej…

Instytut Chemii i Techniki Jądrowej wyróżniony nagrodą „Laur Innowacyjności”

14 listopada 2017 r. w Warszawskim Domu Technika NOT podczas uroczystej Gali podsumowano siódmą edycję Konkursu FSNT-NOT „Laur Innowacyjności” im. Stanisława Staszica. Celem konkursu jest promocja innowacyjnych produktów, technologii i usług, a także innych nowoczesnych rozwiązań mogących mieć wpływ na przyspieszenie rozwoju społeczno-gospodarczego Polski.

Więcej…

Nagroda Grand Prix Międzynarodowych Targów w Norymberdze dla Przemysłowego Instytutu Motoryzacji PIMOT

 

W dniach 2 – 5 listopada 2017 r. odbyły się 69. Międzynarodowe Targi „Pomysły, Wynalazki, Nowe Produkty iENA 2014” w Norymberdze. Tegoroczna edycja zgromadziła ponad 840 wynalazków z 31 krajów całego świata.

Więcej…

IFPiLM laureatem Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju 2017

Instytut Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy w Warszawie został laureatem prestiżowej Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju 2017 w kategorii szkolnictwo wyższe i nauka.

Więcej…

Spotkanie Międzynarodowego Komitetu Naukowego ICDMP w IFPiLM

W dniach 22-23 września 2017 roku w Warszawie odbyło się spotkanie Komitetu Naukowego Międzynarodowego Centrum Badania Gęstej Namagnesowanej Plazmy (International Centre for Dense Magnetised Plasmas - ICDMP). Wzięli w nim udział naukowcy z 13 krajów (Bułgaria, Republika Czeska, Estonia, Francja, Indie, Malezja, Niemcy, Rosja, Singapur, Stany Zjednoczone, Ukraina, Włochy oraz Polska), nominowani przez odpowiednie organizacje rządowe.

Więcej…

Sukces IChTJ na Międzynarodowej Warszawskiej Wystawie Wynalazków IWIS 2017

W dniach 9 – 11 października 2017 r. w Auli Głównej Politechniki Warszawskiej odbyła się 11 edycja Międzynarodowej Warszawskiej Wystawy Wynalazków „IWIS 2017”. Jest to jedno z największych wydarzeń w Polsce promujące wynalazczość i innowacje. Wystawa corocznie organizowana przez Stowarzyszenie Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów została objęta Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. 

Więcej…

Międzynarodowa konferencja PLASMA-2017

W dniach 18-22 września br. w salach Centralnej Biblioteki Rolniczej im. Michała Oczapowskiego w Warszawie odbyła się międzynarodowa konferencja PLASMA-2017 International Conference on Research and Applications of Plasmas zorganizowana przez Instytut Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy.

Więcej…

Uczestnictwo IChTJ w Jubileuszowej Sesji Naukowej Polskiego Towarzystwa Badań Radiacyjnych im. M. Skłodowskiej-Curie

W dniu 29 czerwca 2017 r. w Warszawie odbyła się Jubileuszowa Sesja Naukowa Polskiego Towarzystwa Badań Radiacyjnych im. Marii Skłodowskiej-Curie (PTBR) pt. Promieniowanie w nauce, technologii, medycynie i środowisku naturalnym, zorganizowana przez Zarząd Główny i Prezesów Oddziałów PTBR z okazji 50-lecia istnienia Towarzystwa oraz 150 rocznicy urodzin jego patronki. Eleganckie sale Pałacu Staszica gościły ponad 100 naukowców oraz nestorów nauki: chemików, biologów, fizyków, lekarzy.

Więcej…

IChTJ organizatorem Letniej Szkoły w ramach projektu ARIES

W dniach 19-23 czerwca br. w Warszawie, w ramach projektu ARIES, współfinansowanego w ramach programu Horyzont 2020, odbyła się Letnia Szkoła Advanced application of electron beam accelerators zorganizowana przez Instytut Chemii i Techniki Jądrowej.

Więcej…

Uroczyste otwarcie zmodernizowanego Laboratorium Badań Chemicznych ICiMB

W dniu 26 czerwca 2017 r. w Instytucie Ceramiki i Materiałów Budowlanych, Oddziale Szkła i Materiałów Budowlanych w Krakowie odbyło się uroczyste otwarcie Laboratorium Badań Chemicznych. W uroczystości wziął udział  Wicepremier Jarosław Gowin, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, który dokonał symbolicznego przecięcia wstęgi.

Więcej…

IChTJ podczas Pikniku Naukowego 2017

3 czerwca br. na Stadionie Narodowym w Warszawie odbył się 21 Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Tegoroczne wydarzenie zorganizowane pod hasłem „Ziemia”, przyciągnęło mnóstwo zwiedzających, którzy mieli okazję zapoznać się z różnorodną ofertą zaprezentowaną na ponad 200 stanowiskach.

Więcej…

Cztery nowe projekty uzyskane przez IChTJ w ramach H2020

W maju br. w Genewie odbyło się otwarcie projektu ARIES – Accelerator Research and Innovation for European Science and Society, w którym udział bierze Instytut Chemii i Techniki Jądrowej. W tym samym miesiącu IChTJ podpisał także umowy rozpoczynające realizację 3 innych projektów H2020, RIA, EURATOM fission: CHANCE Characterization of conditioned nuclear waste for its safe disposal in Europe, GENIORS GEN IV Integrated Oxide fuels recycling strategies, TeaM Cables European tools and Methodologies for an efficient ageing management of nuclear power plant Cables. Projekty będą realizowane w latach 2017-2021.

Więcej…

IOP zaprasza na seminarium „Innowacje w zastosowaniach przemysłowych”

Instytut Obróbki Plastycznej oraz współorganizatorzy – P.P.U.H Intermech Sp. z o.o. i Międzynarodowe Targi Poznańskie Sp. z o.o. zapraszają do udziału w Seminarium Obróbki Plastycznej pt. „Innowacje w zastosowaniach przemysłowych”. Wydarzenie odbędzie się 7 czerwca 2017, w godz. 9.30–14.00, podczas Targów Innowacje-Technologie-Maszyny Polska 2017 (pawilon 15,  stanowisko 1A).

Więcej…

NAFTA – GAZ – CHEMIA 2017

Zarząd Targów Warszawskich S.A. zaprasza na XV Międzynarodową Konferencję i Wystawę NAFTA – GAZ – CHEMIA 2017. Wydarzenia odbędą się 20 września br. w Hotelu Novotel Warszawa Airport.

Więcej…

Naukowcy z IChTJ na międzynarodowej konferencji w Wiedniu

W dniach 24-28 kwietnia br. w Wiedniu odbyła się, zorganizowana po raz pierwszy przez Międzynarodową Agencję Energii Atomowej (MAEA), konferencja – International Conference on Application of  Radiation Science and  Technology (ICARST). Dotyczyła ona rozwoju chemii radiacyjnej i jej zastosowań oraz radiochemii w zakresie wykorzystania radioznaczników.

Więcej…

II Edukacyjne Forum Energetyki Jądrowej

W dniu 25 kwietnia br. odbyło się II Edukacyjne Forum Energetyki Jądrowej zorganizowane przez Ministerstwo Energii. Głównym celem wydarzenia było wypracowanie rekomendacji dla strategii kształcenia kadr na potrzeby energetyki jądrowej.

Więcej…

Akcelerator cząstek lasera European XFEL uruchomiony – NCBJ współudziałowcem przedsięwzięcia

W ośrodku badawczym w Hamburgu zakończono prace nad akceleratorem zasilającym laser European XFEL. W jego budowie brali udział m.in. naukowcy i technicy z Polski, a Narodowe Centrum Badań Jądrowych (NCBJ)  jest współudziałowcem przedsięwzięcia.

Więcej…

NCBJ zawarło porozumienie z X-energy

Podczas wizyty delegacji Ministerstwa Energii w USA, Narodowe Centrum Badań Jądrowych zawarło porozumienie z firmą X-energy. To kolejny ważny partner dla realizacji polskich planów rozwoju technologii jądrowych. Naukowcy zabiegają o to, by pierwszy doświadczalny reaktor wysokotemperaturowy (HTR) powstał w instytucie w Otwocku-Świerku.

Więcej…

Więcej artykułów…